Δευτέρα 5 Μαρτίου 2012

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-2

Ο "Δικέφαλος" έστειλε... μήνυμα Τσάμπιονς Λιγκ αλώνοντας για δεύτερη φορά φέτος το... καταραμένο ΟΑΚΑ

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να διεκδικήσει Τσάμπιονς Λιγκ φέτος; Το ερώτημα απαντήθηκε με τον πλέον πειστικό τρόπο απόψε στο ΟΑΚΑ, όπου ο "Δικέφαλος" έκανε επιβλητική εμφάνιση και νίκησε με 2-0 τον Παναθηναϊκό.

Ο "Δικέφαλος" παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο άριστα στημένος από τον Λάσλο Μπόλονι, εμφανώς φρέσκος σε δυνάμεις και με όλους σςχεδόν τους παίκτες του να κάνουν σπουδαίο παιχνίδι. Πήρε μια πανάξια νίκη και έστειλε μήνυμα ότι φέτος, μέσω των πλέι οφ, μπορεί να πάρει το εισιτήριο για την κορυφαία ευρωπαϊκή δαισυυλογική διοργάνωση.

Στο πρώτο μέρος κοίταξε την ισορροπία

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση να κερδίσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής. Όσο περνούσε η ώρα η κυκλοφορία της μπάλας γινόταν καλύτερη με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να απειλεί ελάχιστα. Ουσιαστικά η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα έγινε στο 41΄ όταν ο Χριστοδουλόπουλος ελίχθηκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Χαλκιάς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε. Αμέσως μετά ο "Δικέφαλος" παραλίγο να ανοίξει το σκορ. Ο Νιμανί βρήκε τον Αθανασιάδη, αυτός με μια γύρισε στην καρδιά της περιοχής στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος με προβολή και υπό την πίεση του Σπυρόπουλου δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε .

Τον "τελείωσε" στις αντεπιθέσεις

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με... φόρα στο δεύτερο μέρος στον αγώνα είχαν ευκαιρίες με τον Ζέκα στο 47΄(είπε όχι ο Χαλκιάς) και τον Τοτσέ στο 49΄ μεκεφαλιά άουτ, αλλά στο 50΄ο Αθανασιάδης πήρε πέναλτι και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του "Δικεφάλου". Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έβαλε πλάτη τον Σαριέγκι και ο Βάσκος αμυντικός τον κράτησε και τον έριξε κάτω. Πέναλτι και κίτρινη (θα μπορούσε να δοθεί και κόκκινη) από τον Βοσκάκη και εύστοχα εκτελεσμάνο πέναλτι από το Λίνο. Στο ο Χαλκιάς έκανε εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Τοτσέ και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να βγαίνει απειλητικά στις αντεπιθέσεις. Σε μία αποό αυτές, στο 84΄ μετά από σέντρα φαρμάκι του Λίνο ο Σαλπιγγίδη με προβολή πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και "τελείωσε" το παιχνίδι. Το κεράσάκι του θριάμβου ήρθε με την επέμβαση του Χαλκιά στο πέναλτι του Χριστοδουλοπουλου στις καθυστερήσεις (το κέρδισε ο πρώην πάικτης του ΠΑΟΚ από τον Γκαρσία).

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αρχισε το παιχνίδι...

2' Δύο σερί κόρνερ κέρδισε ο Παναθηναϊκός

* Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με γκολκίπερ τον Καρνέζη, δεξί μπακ τον Μαρίνο, αριστερό τον Σπυρόπουλο, στόπερ τους Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, αμυντικά χαφ τους Βιτόλο, Κατσουράνη, δεξί εξτρέμ τον Ζέκα, αριστερό τον Κουίνσι και τους Κλέιτον, Λάζαρο να εναλλάσονται στην κορυφή της επίθεσης

* Ο ΠΑΟΚ παρατάσσεται με τον Χαλκιά στην εστία, τον Αποστολόπουλο δεξιά, τον Λίνο αριστερά, τους Τσιρίλο, Μαλεζά στο κέντρο της άμυνας, τριάδα στα χαφ τους Γκαρσία, Φωτάκη και Λάζαρ, και στην επίθεση, τον Σαλπιγγίδη δεξιά, τον Νιμανί αριστερά και τον Αθανασιάδη στην κορυφή

* Οδηγίες του Φερέιρα ώστε ο Κλέιτον να κινείται πιο κοντά στον Χριστοδουλόπουλο

8' Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, δεν ανησυχεί ο Χαλκιάς

10' Ο ΠΑΟΚ φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι του

11' Ο Αποστολόπουλος κοντρολάρει εξαιρετικά την μπάλα μετά από μακρινή πάσα του Τσιρίλο, σεντράρει, αλλά δεν βρίσκεται κανείς στην πορεία της μπάλας

* Πολύ θετικά στοιχεία από τον Αποστολόπουλο στα πρώτα λεπτά

14' Ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει ψηλά και πιέζει τους γηπεδούχους

* Ο "Δικέφαλος" έχει αρχίσει να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα στα τελευταία λεπτά

16' Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, αλλοιώνει την πορεία της μπάλας ο Τσιρίλο πριν φτάσει στον επερχόμενο Κουίνσι

19' Σουτ του Κουίνσι, δεν ανησυχεί ο Χαλκιάς

* Γεωργιάδης, Σταφυλίδης, Μπαλάφας σηκώνονται για προθέρμανση

* Ο ΠΑΟΚ έχει ισορροπία στο παιχνίδι του και το κυριότερο δεν απειλείται. Ψάχνει, όμως, την καλή τελική πάσα

25' Κάθετη πάσα του Φωτάκη στον Νιμανί, προλαβαίνει ο Καρνέζης

27' Ο Λάζαρ σφαδάζει στο έδαφος μετά από κόντρα με τον Σαριέγκι

28' Σουτ του Γκαρσία, αποκρούει ο Καρνέζης

* Λογομαχία του Μπόλονι με τους ανθρώπους από τον πάγκο του Παναθηναϊκού

*54%-46% υπέρ του Παναθηναϊκού η κατοχή μπάλας

31' Σουτ του Κατσουράνη, η μπάλα ψηλά άουτ

33' Σέντρα του Ζέκα, μπλοκάρει ο Χαλκιάς

35' Ο Φωτάκης προσπαθεί με κάθετη πάσα να βρει τον Αθανασιάδη, ο οποίος τελευταία στιγμή δεν προλαβαίνει την μπάλα

38' Ο Νιμανί αντικρίζει κίτρινη κάρτα

38' Ο Κλέιτον εκτελεί φάουλ, ο Μπιάρσμιρ πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα φεύγει άουτ

40' Προσωπική ενέργεια και σουτ του Κλέιτον, η μπάλα φεύγει άουτ

41' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος ελίσσεται στην περιοχή του ΠΑΟΚ, σουτάρει, ο Χαλκιάς με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ

43' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νιμανί τροφοδοτεί τον Αθανασιάδη, αυτός με την μια γυρίζει στην καρδιά της περιοχής στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος δεν βρίσκει όπως θα ήθελε την μπάλα

43' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Βιτόλο

* Ο Γεωργιάδης επέστρεψε στην προθέρμανση, πιθανόν λόγω της έως τώρα παρουσίας του Νιμανί και της κάρτας που πήρε

* Δεν θα υπάρξουν καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

* Καλό πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Δεν απειλήθηκε με εξαίρεση το σουτ του Χριστοοδυλόπουλου και άγγιξε το γκολ με τον Σαλπιγγίδη. Έχει χώρους για αντεπιθέσεις και αν τους εκμεταλλευτεί στο β΄ μέρος, πιθανόν και με την παρουσία του Γεωργιάδη, μπορεί να φτάσει ακόμη και στη νίκη

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αρχισε το δεύτερο ημίχρονο...

46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τοτσέ στην θέση του Κλέιτον

47' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουίνσι γύρισε στον Ζέκα, αυτός εξ' επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Χαλκιά

49' Σέντρα του Κατσουράνη, επικίνδυνη κεφαλιά του Τοτσέ, η μπάλα λίγο άουτ

50' Ο ΠΑΟΚ κερδίζει πέναλτι. Ο Αθανασιάδης βάζει πλάτη τον Σαριέγκι και ο Βάσκος αμυντικός τον ανατρέπει

* Ο Σαριέγκι βλέπει την κίτρινη κάρτα

52' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ανοίγει το σκορ

54' Ο Μπιάρσμιρ αντικρίζει την κίτρινη κάρτα

* Διαμαρτυρίες του πάγκου του ΠΑΟΚ για κόκκινη στον Σαριέγκι καθώς ήταν τελευταίος παίκτης

* Ο Τοτσέ έχει περάσει στην κορυφή της επίθεσης του Παναθηναϊκού και ο Χριστοδουλόπουλος κινείται από πίσω του

63' Σωτήρια επέμβαση του Χαλκιά. Σέντρα του Ζέκα, κεφαλιά του Τοτσέ, αποκρούει με δυσκολία ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ

63' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μαυρίας αντί Ζέκα και Καραγκούνης αντί Σαριέγκι

* Ο Γεωργιάδης θα περάσει στο ματς

* Ο Κώστας Χαλκιάς σήμερα πάει πολύ καλά και έχει κρατήσει όρθιο τον ΠΑΟΚ σε δύσκολες φάσεις

67' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γεωργιάδης στην θέση του Νιμανί

70' Ο Φωτάκης αντικρίζει κίτρινη κάρτα

71' Ο Καραγκούνης εκτελεί φάουλ, απομακρύνει ο Χαλκιάς και στην συνέχεια η άμυνα του ΠΑΟΚ

71' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Κατσουράνης

* 60%-40% υπέρ του Παναθηναϊκού είναι η κατοχή μπάλας

76' Αστοχη κεφαλιά του Τσιρίλο

* Ο ΠΑΟΚ έχει κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Δεν απειλείται ουσιαστικά και όσο περνά η ώρα θα του δοθούν και περισσότεροι χώροι για αντεπίθεση

84' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Λίνο, προβολή του Σαλπιγγίδη και 0-2

90' Κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου μπλοκάρει εύκολα ο Χαλκιάς

90+ Ο Παναθηναϊκός κερδίζει πέναλτι

90+ Μαλεζάς και Γκαρσία βλέπουν την κίτρινη κάρτα

90+ Χαμένο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Ο Χαλκιάς νικάει τον Χριστοδουλόπουλο

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Μαρίνος, Σαριέγκι (63' Καραγκούνης), Μπιάρμσιρ, Σπυρόπουλος, Βιτόλο, Κατσουράνης, Ζέκα (63' Μαυρίας), Χριστοδουλόπουλος, Κουίνσι, Κλέιτον (46' Τοτσέ)

Αναπληρωματικοί: Καπίνος, Τοτσέ, Καντέ, Νίνης, Βύντρα. Καραγκούνης, Μαυρίας

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Αποστολόπουλος, Λίνο, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Γκαρσία, Λάζαρ, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Νιμανί (67' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης

Αναπληρωματικοί: Γλύκος, Σταφυλλίδης, Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Τσουκαλάς, Παναγιωτούδης, Γιάννου

Διαιτητές: ΒΟΣΚΑΚΗΣ Μ. (ΡΕΘΥΜΝΟΥ), ΓΡΕΒΕΝΗΣ Α. (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ), ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ Ι. (ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ)